Menu Content/Inhalt
Na początek! arrow Z ostatniej chwili...
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Z ostatniej chwili...
Problemy z kotami :(

Wiele osób dzwoni do nas skarżąc się na problemy z bezdomnymi kotami. Bo  „bo śmierdzi w piwnicach”, bo „grzebią w grządkach” bo „roznoszą choroby”, „bo jest już ich chyba ze 30”
Rzadko zdarza się, żeby problemy zgłaszano kiedy kotów jest 1-2. Wówczas taki stan jest tolerowany, nawet akceptowany przez sąsiadów. Ale niestety – z 1-2 kotów w ciągu zaledwie roku może zrobić się 30. Beztroska karmicieli, działkowców jest zdumiewająca.  Nie dalej jak w niedzielę wolontariuszka była na zaprzyjaźnionej działce. Sielanka. I co? pipipipi. Nie - to nie mysz, 2 działki dalej kobieta tuli mikrokotka.
Dojść się tam dało tylko przez dwie alejki, więc zanim dziewczyna  dotarła kobiety już nie było. Był natomiast sąsiad. Kotki w piwnicy się wykluły (niesamowite!!! wiosną kociaki od niesterylizowanej kotki)
I co dalej? Nic - kociaki podrosną, pójdą na działki. A teraz można będzie na nie popatrzeć.


Fakt, patrzenie na kocięta brykające w trawie jest fajne. Ale kiedy pan został spytany, czy w listopadzie będzie przyjeżdżał je karmić to powiedział że nie. Dziwne. Myślałam, że jak ktoś cały lipiec i sierpień patrzy na słodkie kociaczki biegające po jego trawniku to serce każe mu karmić je też kiedy przyjdzie zima.
Pewnie, że w czerwcu ta perspektywa wydaje się być odległa. Ale obawiam się, że w naszym klimacie tego nie unikniemy.  Nie ma co  liczyć na to, że „jakoś to będzie”, „może sobie pójdą” – pójdą ale wrócą, ze swoimi dziećmi i kuzynami ;) I przyjdzie nam patrzeć na takie obrazki:

Co w takim razie można zrobić?
Na pewno warto zawczasu zadbać o sterylizację kocic. Obecnie to prosty, rutynowy, niemal laparoskopowy zabieg.  Nie trzeba ponosić kosztów, nie trzeba kotki po zabiegu nigdzie przechowywać.  Po zgłoszeniu się do nas poradzimy jak złapać kocicę, możemy pożyczyć klatkę pułapkę. Kotka może po zabiegu zostać w lecznicy aż dojdzie do siebie.

Jeśli już pojawiły się kocięta pomożemy je rozdać. Ale uwaga ! Nie w listopadzie kiedy będą już półdzikimi, prawie dorosłymi kotami. Kocięta trzeba cywilizować kiedy mają 5-8 tygodni, wówczas też najłatwiej znaleźć chętnych.Kiedy będą miały 4-5 miesięcy będzie na to o wiele za późno :(

Zmieniony ( 11.06.2014. )
 
Moja pani pojechała odpocząć ...Paletka ma dom

W moim domu było bardzo czysto – jasne błyszczące podłogi, piękne meble, żadnych pyłków, żadnego bałaganu. Moja pani była bardzo wymagająca. Nie mogłam wchodzić do kuchni – a działo się tam wiele interesujących rzeczy. Nie mogłam biegać – bo mogłabym coś strącić. Nie mogłam chodzić w nocy bo przeszkadzałam spać. Nie mogłam wielu innych rzeczy. W sumie jednak byłam szczęśliwa…
Zimą moja pani postanowiła odpocząć – przeglądała idealnie wyglądające foldery pełne słonecznych wycieczek. Czułam, że to może nie skończyć się dobrze, ale z drugiej strony nawet się cieszyłam, że przez kilka dni nie będzie mnie tak strasznie pilnować. Jakże się myliłam – w dniu wyjazdu pani sprzątnęła swoje idealne mieszkanie, spakowała swoje piękne walizki i… mnie. Po drodze na dworzec wyrzuciła mnie – przerażoną, zmarzniętą, zupełnie nie przystosowaną do życia na podwórku. Nawet nie miałam zimowego futra – większość czasu przecież drzemałam przy ciepłym kaloryferze.  
Znalazłam schronienie w jakiś zakładzie. Miejsce strasznie gwarne, głośne, niebezpieczne. Mnóstwo palet, wózków i maszyn. Czasem ktoś rzucił kawałek chleba, kanapki – cokolwiek. Było tam jeszcze kilka kotów – połączyły nas dramatyczne historie i próba przetrwania w tym miejscu. Tam właśnie straciłam swój śliczny ogonek, tam też urodziły się moje dzieci – cztery słodkie kuleczki. Tak bardzo chciałam, żeby były szczęśliwie, żyły w bezpiecznym miejscu.  Bardzo o nie dbałam- ogrzewałam w zimne nocy, przytulałam, przynosiłam każdą odrobinę jedzenia. Moje maleństwa rosły i było mi coraz trudniej . Były takie radosne, moje małe kochane iskierki. Pewnego dnia nie wróciły – zginęły pod źle ustawioną paletą. Moja rozpacz nie miała granic – żałowałam, że były wtedy same. Leżałam bez ruchu wiele dni – cały czas pamiętałam ich ciepłe ciałka szukające mojego dotyku, w moich piersiach nadal było mleko.  Dostalam wysokiej gorączki, sutki bolały a mi było to tak strasznie obojętne…


Kotka Paletka Bobtail jest niesamowitą, wyjątkową kocicą.  I nie chodzi o to, że każdy kot jest w jakiś sposób wyjątkowy – to kocica niesamowicie mądra. Jest młodziutka (prawdopodobnie nie ma jeszcze roku) filigranowa,  ale jej spojrzenie ma w sobie niemal ludzką mądrość. Nie ma ogonka – przypomina kotki rasy Bobtail z uroczym puszkiem na pupie;)
Jest doskonale ułożona, spokojna. Kocha przytulanki na kanapie, zaprzyjaźnione kolana. Jest znakomitym kotem „towarzyszącym”. Szuka człowieka, który doceni jej wielkie serce ukryte w drobnym, filigranowym ciałku.
6 czerca kicia znalazła dom :)

Zmieniony ( 10.06.2014. )
 
Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś- Napi zdrowieje

Mam na imię Napi, niedawno byłem małym kotkiem. Kochałem moją kocią mamę, moją panią i miseczkę z jedzonkiem... W końcu kotki te małe i te duże bardzo lubią jeść:)

Niedawno się zakochałem.  W pięknej Mureczce z sąsiedztwa – zauroczyły mnie jej piękne, smutne zielone oczy. Chodziłem ją odwiedzać – razem ganialiśmy ćmy i mruczeliśmy w świetle księżyca.
Nie przeczuwałem, że z czegoś tak pięknego może wyniknąć nieszczęście. Pan Mureczki to nie jest dobry człowiek – pije, krzyczy, kopie, wyrzuca ją z domu. Mureczka się bała -  groził że nas utopi...Nie brałem tego na poważnie – dlaczego chciałby zrobić nam krzywdę?
Kiedy siedzieliśmy jak zwykle na „naszych” schodach zaszedł nas od tyłu. Poczułem ból, pan Mureczki zaczął okładać nas jakimś kijem. Starałem się ją zasłonić, była taka delikatna. Nie mieliśmy szans, z bólu  straciłem przytomność. Kiedy się ocknąłem leżałem w nieznanej okolicy, wychłodzony pod jakimś płotem, obok mnie jej nieruchome ciałko. Nie umiem opisać co wtedy czułem. Nie mogłem się poruszyć. Nie mogłem i nie chciałem. Ile tam leżałem – nie wiem. Kiedy zabierały mnie jakieś ciepłe dłonie wcale nie chciałem iść – czułem, że nie powinienem skoro ona została tam na zawsze…


„Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.” powiedział lis do Małego Księcia. Słowa z dziecięcej lektury doskonale oddają sens naszych relacji ze zwierzakami. To my zaprosiliśmy je do domów, zmusiliśmy do życia w mieście. Nie mają swoich terenów łowieckich, nie wybierają, nie rozumieją czekających ich zagrożeń. 
To my musimy im pomóc odnaleźć się w industrialnym świecie. W ciągu 2 ostatnich tygodni do fundacji dotarło kilkanaście maili o zaginionych kotach. Pierwsze pytanie standardowe – czy kotek był kastrowany? Okazało się, że 90% to zaginionych to  niekastrowane kocurki. Zakochały się, wykorzystały nieuwagę domowników i …zniknęły. „Mój kotek nigdy tego nie robił” można by powiedzieć – no cóż, kocia „miłość” nie wybiera  - będą błądzić, spotykać z ludzkim okrucieństwem, walczyć, ranić, może ginąć.


To właśnie przydarzyło się Napiemu – teraz my, odpowiedzialni za jego oswojenie możemy mu pomóc. Napi ma zerwane więzadło w kolanie, uderzoną miednicę.
Obecnie kotek potrzebuje wsparcia na pokrycie kosztów operacji  poskładania łapek(ok 400 zł)
Przez ok. miesiąc będzie musiał pozostać w klatce żeby nie nadwyrężyć uszkodzonych tkanek.

Chciałby mieć nadzieję – nadzieję na dom, na to, że po bolesnych doświadczeniach i rekonwalescencji będzie miał swoje miejsce na ziemi.
 Potrzebuje kochającego domu i mądrego  opiekuna który doceni jego wyjątkowo kochające kocie serduszko. 
Kotka można poznać i pokochać w lecznicy Pluszak na Witosa 34.

10.05 maja kotek przeszedł operację obu nóżek

09. 06 nóżki powoli się goją, kotek próbuje na nie stawać. W piątek kontrola u profesora, który kicia operował. Kić zaczyna rozglądać się za najlepszym domkimna świecie;)

 

Zmieniony ( 10.06.2014. )
 
Rabat na karmę Husse dla kotków sterylizowanych
Dystrybutor karm Husse w Białymstokuw związku z akcją sterylizacji udziela rabatu na karmę dla kotów sterylizowanych.
Bezpłatna dostawa na terenie miasta i okolic 7 dni w tygodniu.

Tel.785 437 158.

 
Akcja steryllizacja 2,0 - zniżki na sterylizacje w lecznicach partnerskich kotkowo.pl

O co chodzi?

Mamy przyjemność poinformować o rozpoczęciu wielkiej Akcji sterylizacyjnej kotów i kotek.

Akcja ta prowadzona jest przez Fundację Kotkowo w wybranych lecznicach partnerskich kotkowo.pl.

Już w marcu możesz wykonać zabieg sterylizacji kotki lub kocurka po wyjątkowo niskiej cenie:

 • sterylizacja kotki: 100 zł (oszczędzasz 40-60 zł)
 • kastracja kocurka: 50 zł (oszczędzasz 20-40 zł)

Dlaczego warto?

Skorzystaj, bo sterylizacja lub kastracja to szansa na dłuższe i szczęśliwsze życie twojego czworonożnego przyjaciela.

Wiele osób obawia się tego zabiegu, odkładając „na potem”. Tymczasem jest on o wiele mniej inwazyjny i bezpieczniejszy niż kilka lat temu, a może uratować pupilowi życie (minimalizacja ryzyka nowotworu sutka, ropomacicza, zarażenia się białaczką i kocim HIV).

Ponad połowa wszystkich urodzonych każdego roku psów i kotów ginie tragicznie albo umiera, ponieważ nie starcza dla nich ludzkich domów. Sterylizacja jest jedynym sposobem rozwiązania problemu nadpopulacji bezdomnych zwierząt oraz wielu problemów ze zwierzętami domowymi.

Jak skorzystać z akcji sterylizacyjnej?

1. Zarejestruj się telefonicznie w jednej z lecznic, które świadczą usługi w ramach Akcji sterylizacyjnej, podając hasło "Akcja sterylizacyjna kotkowo.pl"

 • Lecznica Zwierzak, Piastowska 11a, tel. 85 7412 394
 • Med-Vet, ul. Berlinga 17A, tel. 85 6530 145 (W lecznicy Medvet akcja trwa  w kwietniu!)
 • Pluszak Gabinet Weterynaryjny - lek. wet. Renata Anna Borysewicz, ul.Witosa 34, tel. 691-508-068
 • Centrum Weterynaryjne Boliłapka, ul. 27 lipca 1/1, tel. 85-811-08-24
 • Klinika dla Zwierząt Białostoczek, ul. Białostoczek 13A,   tel. 85-65-15-014
 • Vetika,Dobra 12A, tel. 660 012 060
 • Przychodnia Małych Zwierząt, ul. Wesoła 18, tel. 85 7423 800
 • Sano, ul. Kolejowa 19, 85-651-74-79
 • Pupil, ul. Armii Ludowej 1A, 608 304 278
 • Animed Gabinet Weterynaryjny, ul. Armii Krajowej 23 lok.1, tel. 608-24-29-20
 • Tropek, al. Jana Pawła II 59A lok. 2, 792-769-792
 • Animal, Pogodna 29lok 27a, tel. 503 737 012
 • Dr Miś, Pułkowa 2, tel. 506 243 506, 516 120 510
 • Lecznica Zwycięstwa 26 b, tel. 693 230 063
 • Canwet - Lecznica Zwierząt, ul. Zwycięstwa 26b, tel. 85-6511-542
 • Psikot, ul. Chrobrego 10, tel. 85 732 13 33
 • Amicus, ul. Antoniuk Fabryczny 55 lok 1, 500368400
 • Centrum Zdrowia Pupila, ul. Wiatrakowa 4/1, tel. 695 55 65 95
  (UWAGA! w lecznicy  kocurek 60 zł)

2. Przyjdź ze zwierzakiem do lecznicy w umówionym terminie. Lekarz weterynarii, po kontroli stanu zdrowia Twojego pupila, przeprowadzi zabieg i poinformuje o dalszym postępowaniu i opiece nad kotką lub kocurkiem. 

Wciąż się zastanawiasz? Pamiętaj, że:

WYKASTROWANY KOCUR:                                                        

 • żyje dłużej
 • nie ucieka, nie włóczy się, nie wdaje się w bójki  i nie zaraża groźnymi chorobami
 • nie znaczy terenu  swoim zapachem
 • jest łagodniejszy i spokojniejszy

WYSTERYLIZOWANA KOTKA:

 • nie męczy się podczas częstych i długich rui
 • nie miauczy przeraźliwie, nie ucieka z domu  
 • nie rodzi niechcianych kociąt
 • nie przyciąga samców którzy zaznaczyliby okoliczny teren
 • nie zachoruje na groźne dla jej życia choroby (np. ropomacicze)

Kotka nie musi mieć małych – nie jest to kwestia uczuć tylko instynktu, który u kotki pojawia się dopiero po porodzie.
Wszystkim którzy chcą mieć „małe kotki” wydaje się,  że te urodzone w domu i śliczne znajdą dom - zapewne tak, ale sprawi to, że kilka kociaków urodzonych na „wolności” nie znajdzie domów - umrą po cichutku gdzieś w piwnicach.
Zanim pozwolisz swojej kotce urodzić kocięta, prosimy: odwiedź któryś z domów tymczasowych i spójrz w umęczone, smutne oczy kotom, które też kiedyś były słodkimi kulkami. Każdy kolejny kociak świadomie powołany na świat zmniejsza szanse na dom kotów porzuconych i bezdomnych.

Prawdziwi miłośnicy kotów nie przyczyniają się do pomnażania bezdomności.

Zmieniony ( 13.02.2015. )
 
Kot jest dobry na wszystko!

Jako że dziś, 17 lutego wszyscy kociarze świętują "Światowy DZień Kota" życzymy kocim opiekunom mnóstwo mruczącej miłości a mruczkom ciepłych i kochających domów:)

Ku "pokrzepieniu serc" natomiast historia domu tymczasowego pani Kasi u której miały zaszczyt gościć kilkakrotnie kotkowe maluchy: [Kliknij]

Zmieniony ( 17.02.2014. )
 
Umrzeć, tego się nie robi kotu...- Tofik ma dom:)

Umrzeć, tego się nie robi kotu… (W. Szymborska)
Czasem kiedy śpię, tak mocno i głęboko, śni mi się, że nic się nie zmieniło. Że siedzimy razem – Ty i ja wtulony w Twoje kolana. Czasem podrapiesz mnie pod brodą, tak jak lubię, ja, niby od niechcenia musnę Twoją dłoń…
Może nie okazywałem Ci za dużo uczuć (w końcu jestem dzielnym kocurem) ale teraz…teraz dałbym wszystko żeby móc ci powiedzieć jak bardzo Cię kocham, przytulić się, rozmruczeć na cały głos. Tak bardzo chciałbym, żeby ten czas powrócił. Tak bardzo za Tobą tęsknię…
Niby ktoś ze mną mieszka – ale to nie Twoja dłoń mnie głaszcze, kładzie na talerzyku pyszną rybkę. Została tylko Twoja sukienka, pusta kanapa i cisza…
Zajęła się mną Twoja mama. Ale ona nie ma już sił, nie będzie się mną opiekować zawsze. A ja tak bardzo chciałbym jeszcze kogoś pokochać. Tak bardzo boję się samotności – ale kto otworzy serce przed niezbyt pięknym dorosłym kotem, który w dodatku kiedyś miał chore oczy?


Tofik jest młodym uroczym kocurkiem. Ma pogodne usposobienie, umie pięknie mruczeć, jest otwarty na dobrych ludzi. W kociństwie chorował na koci katar – miał uszkodzone oczki, ale dzięki operacji widzi całkiem nieźle. Jego oczki to tylko kwestia estetyczna… Jest odrobaczony, zaszczepiony, wykastrowany. Ma książęczkę zdrowia.
Pani Tofika niedawno zmarła, kot znalazł schronienie u jej mamy. Jest to jednak starsza, schorowana osoba która nie ma sił by się nim zajmować. Kotek ma powody by martwić się o swoją przyszłość… Nie jest przecież ani słodkim maluchem, ani najpiękniejszym kotem dorosłym. W świecie, w którym marzeniem wielu jest śliczny kotek rodem z reklamy Whiskasa Tofik z uszkodzonymi oczkami ma marne szanse... 

Tofik potrzebuje kogoś kto da mu szansę na bycie kochanym, choć może nie najpiękniejszym kotem świata;)
10 lutego Tofik znalazł dom:)

Zmieniony ( 13.02.2014. )
 
Konkurs "S.O.S dla bezdomnych kotów"

Zapraszamy do udziału w konkursach: plastycznym i fotograficznym "S.O.S dla bezdomnych kotów!" pod hasłem "Bo w moim domu kot mieszkać musi...".

Termin składania prac: 31 stycznia 2014 roku, rozstrzygnięcie konkursu: 17 lutego 2014 roku, godz. 10.00.

Organizatorem konkursu jest MDK w Białymstoku oraz kotkowo.pl

Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe: [ :: kliknij i poczytaj :: ]

 


 

 

Zmieniony ( 15.01.2014. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»