Menu Content/Inhalt
Na początek! arrow Domy tymczasowe
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Załóż Dom Tymczasowy
Jeżeli chcesz nam pomóc, spróbuj poprowadzić Dom Tymczasowy dla kotków (DT).
Czym jest DT? Dom tymczasowy to miejsce, gdzie wolno żyjące kotki uczą się kontaktu z człowiekiem. W zasadzie wszystkie zwierzaczki, które żyły gdzieś w piwnicach, stodołach, szopach, na ulicy czy u nieodpowiedzialnych ludzi wymagają kilkudniowego pobytu w Domu Tymczasowym. To tu można sprawdzić jak zachowują się w kontakcie z człowiekiem, określić jaki mają charakter.
Prowadzenie DT nie jest trudne!

Jeśli dotąd "mama zabraniała mieć kotka" lub nie da się  mieć kota "na zawsze" - to świetnym kumplem może być "kot na chwilę" W miarę potrzeb możemy zapewnić żer, żwir i opiekę weterynaryjną. Ze względów organizacyjnych lepiej jeśli dana osoba ma możliwośc np podjechania do lecznicy w razie czego, ale miewamy też dzielne "kocie taxi"


 
Aby było jasno i klarownie - odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań.
 
1. Jakie kotki trafiają do domu tymczasowego?
Do DT trafiają najczęściej małe, 7-8 tygodniowe kociaki, które wymagają 'ucywilizowania' lub dorosłe kotki po sterylizacji. Kociaki obowiązkowo są odpchlane i odrobaczane, czasami wymagają też zapuszczania kropli do oczu lub drobnych zabiegów. NO i potrzebują wieeeele miłości  :)
 
2. Jaką opiekę mam zapewnić kotkom w DT?
Opieka nad kotkami w DT sprowadza się do zapewnienia im miski z jedzeniem, drugiej miski z wodą, czystej kuwetki i dużej, dużej ilości ludzkiej miłości. Czasami kotki wymagają dodatkowej pielęgnacji (np. podawania leków). Kotki po sterylizacji potrzebują przede wszystkim kilku dni względnego spokoju. Maluchy natomiast najczęściej bezustannie domagają się zabaw i przytulania.
Czasem ze względu na pracę lub obowiążki wydaje się nam, że nie damy rady. Koty generalnie zajmują się najczęściej sobą same. NAwet praca przez 8-10 godzin poza domem nie przekreśla bycia domem tymczasowym.
 
3. Jak długo kotek przebywa w DT?
Różnie to bywa. W czasie błogiego "bezkocia" - czyli zimą i wczesną wiosną większość kotków znajduje dom szybko (do 2 tyg) Gorzej jest latem (wakacje i wyjazdy nie sprzyjają adopcjom) Nie zdarzyło się natomast żeby ktoś został z kotem, którego nie chciał "na wieki wieków" ;)  Zdarza się, że ktoś się zakocha... ale no cóż, na to wpływu nie mamy ;)
 
4. Co muszę mieć aby prowadzić DT?
Przede wszystkim musisz mieć dużo dobrych chęci i zgodę wszystkich współdomowników. Oprócz rodziców czy współmałżonków, dobrze też jest porozmawiać ze swoimi Kocimi Rezydentami. Jeżeli twoje zwierzaki tolerują 'obcych' w domu - możesz trzymać Tymczaski razem ze swoimi domownikami. Proponujemy jednak zawsze, aby tymczasowi goście mieszkali w specjalnie dla nich przygotowanej klatce, którą możemy pożyczyć. Sprawdza sie to zwłaszcza na początku. Do urządzenia DT świetnie nadaje się więc np. pokój w domu, ale też zamknięta piwnica lub garaż, letnia kuchnia, budynek gospodarczy itp. Standardowa klatka ma wymiary ok. 60x100 cm, mieści się w niej swobodnie kotek z całym zestawem akcesoriów (kuwetka, miseczki, legowisko...).

5. Jakie są moje obowiązki jako DT?
Nie jest tego tak wiele. Przede wszystkim: karmić, sprzątać i kochać. Świetnie też, jeżeli możesz nam pomóc w dystrybucji ogłoszeń o poszukiwaniu domów dla swoich tymczasków. Idealnie jest, gdy dysponujesz transportem i w razie konieczności możesz dowieźć kotka do weterynarza lub nowego domku.
 
6. Kto ponosi koszty prowadzenia DT?
Koszty prowadzenie DT to kwestia indywidualna. Twoim największym wkładem w utrzymanie DT będzie Twoja praca, poświęcenie i zaangażowanie. Jeżeli Twoja sytuacja finansowa pozwala na to, aby nakarmić kotki przebywające w DT, kupić im żwirek lub zabawkę - nie będziemy oczywiście protestować :) Jeżeli jednak tak nie jest postaramy się wspomóc Ciebie rzeczowo. NIE DAJEMY PIENIĘDZY NA PROWADZENIE DT! Ale od czasu do czasu - dzięki darowiznom dobrych ludzi, dzielnych szkół, przedszkoli i sklepów - mamy możliwość dostarczenia Ci karmy oraz żwirku. Ponosimy też koszty związane z leczeniem, odrobaczaniem, odpchleniem i ew. szczepieniem maluchów. 
 
7. Kto zadba o to, aby kotki nie siedziały u mnie przez pół roku?
Staramy się, żeby tak nie było :)Wszystkim kotkom przebywającym w DT robimy 'sesję zdjęciową', a następnie za pomocą najróżniejszych metod szukamy im domów. Ogłaszamy się w Internecie, w prasie, organizujemy akcje adopcyjne, współpracujemy z lecznicami i sklepami.
 
Jeżeli więc chcesz i możesz poprowadzić DOM TYMCZASOWY - zapraszamy do współpracy z nami. 
Czekamy na twojego maila lub kontakt przez fb szczegóły w dziale Kontaktaż.
 

Zmieniony ( 25.04.2017. )