Menu Content/Inhalt
Na początek! arrow Z ostatniej chwili... arrow Nie wystarczy karmić
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Nie wystarczy karmić
...czyli krótki przewodnik po ludzkiej bezmyślności.
 
Wiele osób dokarmia wolno żyjące koty, korzystające z należnej im wolności. Koty, które - dzięki swoim naturalnym zdolnościom - zapewniają opiekunom wolne od myszy i szczurów podwórka, piwnice, szopki i garaże.
Wolontariusze kotkowa.pl codziennie spotykają wspaniałych karmicieli - opiekunów, stwarzających zwierzakom godziwe warunki bytowania. 
Niestety, równie często natykamy się na przejawy zwykłej ludzkiej bezmyślności.
Przykładem mogą być kolejne kocie bidki, będące teraz pod opieką wolontariuszy kotkowa, znalezione na os. Dziesięciny.
 
 
Jeszcze gorszy widok zastaliśmy u bezmyślnej karmicielki w okolicach ul. Wysockiego:
 
Tak! One naprawdę się rozmnażają!
Co pewien czas do kotkowa.pl dzwoni ktoś, kto przestał panować nad dokarmianym przez siebie 'stadem'. Często jest to kilkanaście dorosłych kotek, mających po kilka miotów rocznie. Średnia przeżywalność kociąt w tego typu miejscach nie przekracza 50-60%, co i tak sprawia, że po 2-3 latach stado rozrasta się do przerażających rozmiarów. 
A wystarczy tak niewiele! Możemy skutecznie ograniczyć tego typu sytuacje, sterylizując kotki wolno żyjące.
PAMIęTAJ!
  • Nie jest prawdą, że małe kotki 'się rozchodzą'. One UMIERAJ?, okropnie przy tym cierpiąc. Umierają w wyniku chorób, giną pod kołami samochodów. Często też przyczyną ich śmierci są ludzie.
  • Nie jest prawdą, że wysterylizowana kotka przestaje łapać myszy.
  • Nie jest prawdą, że koty po sterylizacji żyją krócej - wręcz odwrotnie, mniej cierpią w wyniku walk terytorialnych.
  • Nie jest prawdą, że kotka musi mieć co najmniej jeden miot, zanim zostanie wysterylizowana.
  • Nie jest prawdą, że koty czerpią przyjemność z seksu (taki argument wbrew pozorom słyszymy dosyć często!), a sterylizacja pozbawia je radości życia.
Bezmyślne dokarmianie zwierząt to stwarzanie im idealnych warunków do rozmnażania się, to pogłębianie problemu bezdomności zwierząt. 
Jedyną metodą na ograniczenie niekontrolowanego ich przyrostu jest sterylizacja zwierząt wolno żyjących (poczytaj więcej).
Dzięki wsparciu Białostockiego Oddziału TOZ i pracy wolonariuszy kotkowa w ub. roku w Białymstoku wysterylizowano blisko 150 kotek wolno żyjących.
 
Jak możesz pomóc?
1. Skontaktuj się z wolontariuszami Kotkowo.pl (KONTAKTAŻ) i wesprzyj opiekę nad kotkami pozostającymi w naszych Domach Tymczasowych. 
2. Wrzuć datek do skarbonki - specjalnie oznaczone skarbonki znajdziesz w większości lecznic weterynaryjnych w Białymstoku.
3. Przekaż 1% podatku na rzecz Białostockiego Oddziału TOZ.
Zmieniony ( 25.10.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »