Menu Content/Inhalt
Na początek! arrow Z ostatniej chwili... arrow Problemy z kotami :(
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Problemy z kotami :(

Wiele osób dzwoni do nas skarżąc się na problemy z bezdomnymi kotami. Bo  „bo śmierdzi w piwnicach”, bo „grzebią w grządkach” bo „roznoszą choroby”, „bo jest już ich chyba ze 30”
Rzadko zdarza się, żeby problemy zgłaszano kiedy kotów jest 1-2. Wówczas taki stan jest tolerowany, nawet akceptowany przez sąsiadów. Ale niestety – z 1-2 kotów w ciągu zaledwie roku może zrobić się 30. Beztroska karmicieli, działkowców jest zdumiewająca.  Nie dalej jak w niedzielę wolontariuszka była na zaprzyjaźnionej działce. Sielanka. I co? pipipipi. Nie - to nie mysz, 2 działki dalej kobieta tuli mikrokotka.
Dojść się tam dało tylko przez dwie alejki, więc zanim dziewczyna  dotarła kobiety już nie było. Był natomiast sąsiad. Kotki w piwnicy się wykluły (niesamowite!!! wiosną kociaki od niesterylizowanej kotki)
I co dalej? Nic - kociaki podrosną, pójdą na działki. A teraz można będzie na nie popatrzeć.


Fakt, patrzenie na kocięta brykające w trawie jest fajne. Ale kiedy pan został spytany, czy w listopadzie będzie przyjeżdżał je karmić to powiedział że nie. Dziwne. Myślałam, że jak ktoś cały lipiec i sierpień patrzy na słodkie kociaczki biegające po jego trawniku to serce każe mu karmić je też kiedy przyjdzie zima.
Pewnie, że w czerwcu ta perspektywa wydaje się być odległa. Ale obawiam się, że w naszym klimacie tego nie unikniemy.  Nie ma co  liczyć na to, że „jakoś to będzie”, „może sobie pójdą” – pójdą ale wrócą, ze swoimi dziećmi i kuzynami ;) I przyjdzie nam patrzeć na takie obrazki:

Co w takim razie można zrobić?
Na pewno warto zawczasu zadbać o sterylizację kocic. Obecnie to prosty, rutynowy, niemal laparoskopowy zabieg.  Nie trzeba ponosić kosztów, nie trzeba kotki po zabiegu nigdzie przechowywać.  Po zgłoszeniu się do nas poradzimy jak złapać kocicę, możemy pożyczyć klatkę pułapkę. Kotka może po zabiegu zostać w lecznicy aż dojdzie do siebie.

Jeśli już pojawiły się kocięta pomożemy je rozdać. Ale uwaga ! Nie w listopadzie kiedy będą już półdzikimi, prawie dorosłymi kotami. Kocięta trzeba cywilizować kiedy mają 5-8 tygodni, wówczas też najłatwiej znaleźć chętnych.Kiedy będą miały 4-5 miesięcy będzie na to o wiele za późno :(

Zmieniony ( 11.06.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »